- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| I.D. | 65 mm |
| Width | 33.000 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 140 mm |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| icNumber | 7698840 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 5.071 LB |
| EAN or UPC | 29176032554 |

