- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 65 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7698840 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Single Shield |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 33.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 5.071 LB |
| EAN or UPC | 29176032554 |

