- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 65 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Width | 33.000 mm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| O.D. | 140 mm |
| icNumber | 7699743 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 5.178 LB |
| EAN or UPC | 29176032547 |

