- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7699743 |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 140 mm |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| I.D. | 65 mm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 33.000 mm |
| Weight | 5.178 LB |
| EAN or UPC | 29176032547 |

