- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision | Standard |
| Width | 33.000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7697288 |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 65 mm |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 140 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 5.291 LB |
| EAN or UPC | 29176032530 |

