- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 140 mm |
| I.D. | 65 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 33.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| icNumber | 7697288 |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 5.291 LB |
| EAN or UPC | 29176032530 |

