- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 31.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7697927 |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 60 mm |
| O.D. | 130 mm |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Seal Material | Metal |
| Weight | 3.968 LB |
| EAN or UPC | 29176032523 |

