- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7697927 |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 60 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| O.D. | 130 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Width | 31.000 mm |
| Weight | 3.968 LB |
| EAN or UPC | 29176032523 |

