- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| I.D. | 60 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 130 mm |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7704697 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 31.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Weight | 4.047 LB |
| EAN or UPC | 29176032516 |

