- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Material | Steel |
| I.D. | 60 mm |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| icNumber | 7704697 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 31.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 130 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 4.047 LB |
| EAN or UPC | 29176032516 |

