- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| icNumber | 7702491 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 60 mm |
| Seal Material | Metal |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| O.D. | 130 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Width | 31.000 mm |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 3.968 LB |
| EAN or UPC | 29176000171 |

