- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 31.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 130 mm |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Seal Material | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7702491 |
| Enclosure | Single Shield |
| Bearing Type | Radial |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 3.968 LB |
| EAN or UPC | 29176000171 |

