- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| O.D. | 130 mm |
| icNumber | 7704745 |
| Preload Level | None |
| Width | 31.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 60 mm |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 4.125 LB |
| EAN or UPC | 29176032509 |

