- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 60 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7704745 |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Width | 31.000 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 130 mm |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Weight | 4.125 LB |
| EAN or UPC | 29176032509 |

