- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. | 130 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 31.000 mm |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7702537 |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| I.D. | 60 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 4.123 LB |
| EAN or UPC | 29176032493 |

