- Single Row Radial Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| O.D. | 130 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| icNumber | 7702537 |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 85500 N |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 60 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 31.000 mm |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Weight | 4.123 LB |
| EAN or UPC | 29176032493 |

