- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision | Standard |
| Width | 29.000 mm |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 55 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| icNumber | 7697926 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 120 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176028212 |

