- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Double Shielded |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Width | 29.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 120 mm |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7697926 |
| I.D. | 55 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176028212 |

