- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Single Shield |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Width | 29.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 120 mm |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 55 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| icNumber | 7702488 |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176032479 |

