- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. | 120 mm |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7702488 |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| I.D. | 55 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 29.000 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176032479 |

