- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7704743 |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| Width | 29.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| O.D. | 120 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| I.D. | 55 mm |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176039034 |

