- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Preload Level | None |
| I.D. | 55 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| icNumber | 7704743 |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| O.D. | 120 mm |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Width | 29.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176039034 |

