- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| icNumber | 7702536 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 120 mm |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 55 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 29.000 mm |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176032462 |

