- Single Row Radial Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 120 mm |
| Dynamic Load Rating | 75000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 29.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 61500 N |
| icNumber | 7702536 |
| Precision | Standard |
| I.D. | 55 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Weight | 3.263 LB |
| EAN or UPC | 29176032462 |

