- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | Metal |
| icNumber | 7697925 |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 50 mm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| O.D. | 110 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 27.000 mm |
| Weight | 2.557 LB |
| EAN or UPC | 29176070839 |

