- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Double Shielded |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Seal Material | Metal |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| O.D. | 110 mm |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| icNumber | 7697925 |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Width | 27.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 50 mm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 2.557 LB |
| EAN or UPC | 29176070839 |

