- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| O.D. | 110 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 27.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 50 mm |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | Metal |
| Enclosure | Single Shield |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| icNumber | 7699734 |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 2.553 LB |
| EAN or UPC | 29176028199 |

