- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 27.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7699734 |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 50 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 110 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 2.553 LB |
| EAN or UPC | 29176028199 |

