- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| I.D. | 50 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 110 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7698839 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 27.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| Weight | 2.557 LB |
| EAN or UPC | 29176000164 |

