- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 27.000 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 50 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7698839 |
| Enclosure | Single Shield |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 2.557 LB |
| EAN or UPC | 29176000164 |

