- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 110 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| I.D. | 50 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| icNumber | 7704741 |
| Width | 27.000 mm |
| Weight | 2.568 LB |
| EAN or UPC | 29176028182 |

