- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 27 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 50 mm |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 27.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7704741 |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 2.568 LB |
| EAN or UPC | 29176028182 |

