- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| icNumber | 7698860 |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Width | 27.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 50 mm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 110 mm |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Weight | 2.205 LB |
| EAN or UPC | 29176000157 |

