- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 52500 N |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 27.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 65000 N |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 50 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7698860 |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 2.205 LB |
| EAN or UPC | 29176000157 |

