- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. | 100 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7697923 |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 25.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Seal Material | Metal |
| I.D. | 45 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 1.973 LB |
| EAN or UPC | 29176032455 |

