- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Double Shielded |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Width | 25.000 mm |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 100 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 45 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7697923 |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Weight | 1.973 LB |
| EAN or UPC | 29176032455 |

