- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| O.D. | 100 mm |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 25.000 mm |
| Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| icNumber | 7697699 |
| I.D. | 45 mm |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Metal |
| Weight | 1.995 LB |
| EAN or UPC | 29176028175 |

