- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7697699 |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Width | 25.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| I.D. | 45 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Single Shield |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Weight | 1.995 LB |
| EAN or UPC | 29176028175 |

