- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | Metal |
| O.D. | 100 mm |
| Width | 25.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7698837 |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Single Shield |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| I.D. | 45 mm |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 1.973 LB |
| EAN or UPC | 29176000140 |

