- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| icNumber | 7698837 |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 25.000 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 45 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.973 LB |
| EAN or UPC | 29176000140 |

