- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 25.000 mm |
| icNumber | 7704737 |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 45 mm |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 100 mm |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Weight | 1.962 LB |
| EAN or UPC | 29176028168 |

