- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| icNumber | 7704737 |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| I.D. | 45 mm |
| Preload Level | None |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 100 mm |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Width | 25.000 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Weight | 1.962 LB |
| EAN or UPC | 29176028168 |

