- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 25.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 45 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 100 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7702533 |
| Precision | Standard |
| Weight | 1.808 LB |
| EAN or UPC | 29176000133 |

