- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7702533 |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 25.000 mm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 100 mm |
| Static Load Rating [Max] | 44000 N |
| Weight | 1.808 LB |
| EAN or UPC | 29176000133 |

