- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Double Shielded |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7696459 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 23.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 90 mm |
| Weight | 1.466 LB |
| EAN or UPC | 29176032448 |

