- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 23.000 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| I.D. | 40 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| icNumber | 7696459 |
| Seal Material | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 1.466 LB |
| EAN or UPC | 29176032448 |

