- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 40 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| icNumber | 7699733 |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| O.D. | 90 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 23.000 mm |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Weight | 1.466 LB |
| EAN or UPC | 29176032431 |

