- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. | 90 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7699733 |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Single Shield |
| I.D. | 40 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Width | 23.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Weight | 1.466 LB |
| EAN or UPC | 29176032431 |

