- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 40 mm |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| icNumber | 7698836 |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Single Shield |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 90 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 23.000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 1.466 LB |
| EAN or UPC | 29176032424 |

