- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7698836 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| I.D. | 40 mm |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Width | 23.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 90 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Weight | 1.466 LB |
| EAN or UPC | 29176032424 |

